A belátásgátlás minden épületben fontos eleme a tervezésnek. Legyen szó akár egy otthonról, akár egy irodaházról vagy más épületről ahol a privát szféra is igényeltetik, mindenképp érdemes gondolni rá, hogy hogyan zárjuk ki a kíváncsi szemeket. A függönyök, árnyékolók, rolók és redőnyök régi klasszikus megoldások erre, azonban egy hátránya mindegyiknek akad: gyakran a fényt is kizárja a helyiségből. Az opálüveg szintén elterjedt, azonban ez a megoldás nem teszi lehetővé az árnyékolás megszűntetését, így statikusnak minősül. A kettő ötvözetét mutatjuk most be, az okosfóliát (más néven intelligens fóliát, vagy digitális árnyékolót)
Okosfólia: tejüveg, gombnyomásra
Az okosfólia éppen úgy gátolja a kíváncsi szemeket, ahogy az opálüveg vagy a tejüveg teszi: az üvegfelület mattításával átláthatatlanná teszi azt. Azonban egy fontos különbég mégis akad: az okosfólia gombnyomásra átlátszóvá válhat, így rugalmas megoldást kínál azoknak, akiknek csak alkalomadtán van szükségük belátásgátlásra!
Hogyan működik az okosfólia?
Az okosfólia egy olyan fólia, amelyet bármely üvegfelületre kasírozhatunk. A fólia speciális kristályszerkezetének köszönhetően elektromos árammal működtetve opálüveg-szerű felületet képet az üvegfalon vagy ablakon, ezzel biztosítva az árnyékolást. Az okosfólia innovatív megoldásának lényege, hogy a fólia rendezetlen részecskéi miatt matt hatást keltenek, míg ezek a részecskék elektromos áram hatására (gyakorlatilag gombnyomásra) rendeződnek, és a felület ismét átlátszó lesz, mintha nem is létezne a fólia.
Hol használják az okosfóliát?
Bár az okosfólia ma már széleskörben elérhető, jelenleg leginkább irodaházak, irodák esetében alkalmazzuk. Az irodák ablakaira, sőt, akár belső üvegfalaira is kasírozhatjuk őket, ezzel lehetővé téve, hogy a falak rugalmasan sötétíthetőek legyenek.
Az okosfóliát olyan felhasználók számára ajánljuk, akik alapvetően az üveg átlátszósága mellett teszik le a voksukat, azonban ritkán-vagy gyakran, de szükségük van annak eltakarására, mattítására is.