Nincs könnyű dolga annak, aki egy összetartó, lelkes csapatot szeretne fenntartani vállalkozásában. A munkaerő megszerezése és megtartása, a megfelelő emberek befűzése a cég életébe embert próbáló feladat – a jó vezető egyik legfontosabb feladata. Lehet akármilyen életképes a vállalkozásod, lehetnek akármilyen vonzóak az áraid, kelendőek a termékeid – ha a munkaerő nem szolgálja ki megfelelően partnereidet, vásárlóidat, vagy éppen a folyamatos fluktuációval kell küzdened. Éppen ezért, az emberi erőforrásba való befektetés mindig megtérül! Mutatjuk, mivel foghatod meg a fiatalabb generációt is a munkahelyen, hogyan segítheted elő lojalitásukat a céghez, és hogyan segítheted motivációjuk növekedését.
A megbecsülés érzése, az előre lépési lehetőség az egyik legfontosabb tényező
Főként a fiatalabb, Y és X generáció munkavállalóira igaz, hogy már nem csak a pénzért dolgoznak. Míg a korábbi években a kollégák megbecsülését csak és kizárólag a fizetés emeléssel, juttatásokkal láttuk el, addig ma már ez nem elegendő (de kétség kívül szükséges). Egy kolléga folyamatos motivációjának fenntartásában őrült nagy szerepe van, hogy folyamatos visszacsatolást kapjon, hogy érezze hogy fontos a vállalat életében, hogy tudja, van még előre, van hova fejlődnie.
Ennek keretén belül vezetőként minden egyes kollégáddal foglalkoznod kell tudni. Ha a vállalatod már sokkal nagyobb annál hogy ez kivitelezhető legyen, egy HR-es kolléga segíthet ebben!
Teremtsd meg a jó munkakörnyezetet – ami alkalmazkodik a feladatkörökhöz
Sok cégvezető esik abba a hibába, hogy saját kollégáin, vagy éppen az irodán próbál „spórolni”. Ez pedig sokszor a visszájára fordul, és hosszú távon nagyobb költségeket generál! Rendkívül fontos, hogy az iroda és a munkaállomások kialakítása is kényelmes, otthonos, kellemes legyen, támogassa a produktív munkavégzést, és megfeleljen az adott feladatok ellátásához.
Ez pedig azt jelenti, hogy a legtöbb esetben nem elegendő mindenkinek egy íróasztal. A közösségi terek ugyanúgy fontosak, ahogy a meetingeket lehetővé tevő tárgyalók! Ha nincs elég helyed hozzá ezeket akár mobilfalakkal is elválaszthatod – a lényeg, hogy minden munkafolyamatnak meglegyen a saját, motiváló környezete, ahol zökkenőmentesen haladhat a munka.
Fektess be a jó kapcsolatokba
Egy csapat mindig annyira erős, mint a leggyengébb tagja. Éppen ezért nagyon fontos, hogy jól ismerjétek egymást, a kollégák jó viszonyt ápoljanak: képeseknek kell lenniük a kommunikációra, a csapatmunkára és arra, hogy segítsék egymást. A csapatépítő tevékenységek, a közös élmények segítik ezt, és ezt Neked kell megteremtened cégvezetőként. Egy nagyobb csapatépítő program költséges lehet, de mindenképp megtérül – évente néhány alkalommal érdemes rá időt szakítanotok. Az év többi részében pedig kisebb összejövetelekkel, akár egy közös kirándulással is segítheted, hogy csapatod épüljön, a kollégák megkedveljék egymást, és lojálisabbak legyenek!
Légy rugalmas, és ezt cserébe is elvárhatod!
Ma már a legtöbb feladatkör lehetővé teszi, hogy azt rugalmas munkavégzésben lássák el a kollégák. Ez jelenthet akár rugalmas munkaidőt vagy munkavégzési helyet is, amit neked is érdemes megfontolnod. A fiatalabb munkavállalók számára nagyon fontos ez a rugalmasság, amellyel egyaránt biztosítod őket arról is, hogy megbízol bennük. Ha ők megkapják ezt, viszonzásra is számíthatsz: amikor szükséged lesz rájuk, esetleg túlórázni is kell, ők is szívesebben vesznek ebben részt ha tudják, hogy magánéletüknek is van helye.